kurumsal
Yeni-Turk-Mutfagi
konsept
menu
galeri
subeler
basinda-biz
franchise
iletisim
1efc5c77-21ee-4024-9f30-fb7e2f8d9179

Kırkpınar markası, yeme-içme sektöründe kendi yarattığı farklı markaları tek bir çatı altında toplamak amacı ile kurulmuş, Gruppo Turizm İşletmeleri A.Ş. tarafından geliştirilmiştir.

Türkiye’de yeme içme sektöründeki ihtiyaçları araştıran Gruppo, güvenilir bir kurumun çatısı altında, belirli standartların korunarak üretim yaparak, uygun fiyatla tüketiciye sunan bir Türk Mutfağı Lokantası zinciri olmadığını tespit etti. Bu bağlamda pazara en iyi ürünü ve hizmeti sunmak adına bir yıl boyunca Anadolu’yu gezerek Türk Mutfağının ana unsurları olan en kaliteli et, en kaliteli köfte, en lezzetli yoğurt nerededir diye kapsamlı bir AR&GE çalışması yapıldı. Bu araştırmalar Gruppo’yu Edirne bölgesine yönlendirdi.

Böylece Kırkpınar yöresinden en lezzetli ve kaliteli Trakya eti temin edildi, Türk Mutfağının üstadı olan şef aşçılarla kadromuz oluşturuldu, menü diğer yöresel ürünlerle zenginleştirildi ve gelenekseli günümüz şartlarına uygun hale getirmek için de hijyen, lezzet ve sağlık standartlarını sağlayacak teknolojik altyapı sağlandı.

Böylece yaşam standartlarına önem veren müşteri profilinin, hem lezzet hem de sağlık anlamında beğenisini kazanan “Çağdaş Esnaf Lokantası” markası Kırkpınar, Gruppo bünyesinde hayata geçti.

  • Kemal Duygu

    Kemal Duygu
    Yönetim Kurulu Başkanı

Kırkpınar Lokantaları'nın operasyonel,finansal, idari ve eğitimsel tüm konularının yönetildiği, gerekli teknolojik altyapıya sahip olan merkez ofisi, istanbul dudullu'da bulunmaktadır..

Genel Müdürlüğümüzde, Pazarlama, Teknik Destek, İnşaat Koordinasyon, İş Geliştirme ve Emlak İşleri, İnsan Kaynakları, Eğitim, Bilgi İşlem, Mali İşler ve Denetim Bölümleri görev yapmaktadır.

Dudullu'da bulunan merkezi üretim tesisimizde ise Satınalma, Depo-Lojistik bölümlerimizle beraber Executive Aşçılarımız ve Gıda Mühendislerimizin nezareti altında çalışan 90 personel ve Kırkpınar bünyesinde yaklaşık 350 personel istihdam edilmektedir.

İnsan unsuruna yatırım yapmaya ve sektöre eğitimli profesyoneller kazandırmaya önem veren Kırkpınar, merkez binasında oluşturduğu meslek içi eğitim altyapısı ile önemli bir misyonu da sahiplemektedir. İşe başlayan tüm personel merkezde teorik eğitimden geçtikten sonra, eğitim şubesinde reel ortamda eğitim şeflerimizden ve eğitim müdürlerimizden eğitim alır ve yine şubemizde verilen bilgisayar ve video destekli günlük ders programı ile pratik uygulamalar ve teorik standartlar pekiştirilir.

0ed0b96a-5d77-4843-9366-c949716f3db1

Amacımız,

Kendini sürekli geliştiren, girişimci, çağdaş yönetim sistemlerini başarı ile uygulayan kalıcı bir organizasyon yaratarak, hem çalışanların, hem müşterilerin, hem de hissedarların yaşam kalitelerini yükseltmek.

Hedefimiz (Misyonumuz),

İlk uzun vadeli hedefimiz, dışarıda yeme-içme sektöründe Türkiye’nin bu sektörün en iyi yönetilen ve en sağlıklı büyüyen lokanta zincirini oluşturarak 10 sene içinde birinci aşamada 50 noktaya sahip olarak ulusal bir marka haline gelmek, Türkiye’deki konumumuzu güçlendirdikten sonra yurt dışına da açılarak kısmen kendi işlettiğimiz kısmen franchise verdiğimiz en az 100 noktaya ulaşmaktır.

Gelecekte,

Yurt dışına açılmış olacağız. Sektörde örnek gösterilen, insanların çalışmaktan zevk aldığı ve bir parçası olmaktan gurur duyduğu, sürekli gelişen, verimli ve karlı çalışan dünya kalitesinde bir şirket olacağız.

b16b991e-22bd-4f65-80db-c03225be6ff8

KATKISIZ

Kırkpınar’da yediğiniz her şeyi katkısız ve doğal malzemelerle yapıyoruz. Yemeklerimizi hazırlarken sağlığa zararlı katkı maddesi, koruyucu, kıvam arttırıcı, renklendirici ve suni tatlandırıcı ASLA kullanmıyoruz.

TAZE-DOĞAL 

Her zaman taze sebze ve meyveler kullanıyoruz. Konserve ürün, glikoz, mısır şurubu, yapay lezzet verici bulyon, suni tatlandırıcıları mutfağımızda bulundurmuyoruz.

RAF ÖMÜRSÜZ 

Kırkpınar lezzetlerinde uzun raf ömrü sağlayan katkı maddelerine yer yok! Bu nedenle her şey günlük olarak sunulup, tüketiliyor.

HAFİF 

Daha hafif, sağlıklı olması için yemeklerde sadece sızma zeytinyağı ve ayçiçek yağı kullanıyoruz. Sağlığa zararlı trans yağlar, margarin ve katı hayvansal yağları kesinlikle kullanmıyoruz.

SAĞLIKLI PİŞİRİLMİŞ 

Yemeklerimizi yüksek ateşte kavurma gibi eski tip yöntemlerle değil; buharlı fırınlarda, az yağlı olarak pişiriyoruz. Böylece hem besin değerlerini koruyoruz hem de lezzetten taviz vermeden daha hafif bir ürün elde ediyoruz.

YEREL ve KALİTELİ 

İthal et, soya katkılı peynir ve süt ürünleri kullanmıyoruz.

2e00a3d9-033e-4471-86ca-0670c44d7ea6
İnsan Kaynakları Başvuru Formu

Kırkpınar, dinamik ve hızla büyüyen yapısıyla, lokanta işletmeciliğinde Türkiye'nin en iyi yönetilen şirketi olmayı hedeflemektedir. Bu hedefe ancak güçlü ve motive bir ekiple ulaşabileceğinin bilincindedir..

Müşterilerimizin memnuniyeti, çalışanlarımızın mutluluğu ve şirketimizin karlılığı için sürekli gelişerek değer yaratmayı ilke edindik. Bu nedenle doğru takım elemanlarının şirkete kazandırılması ve onların gelişiminin sürekliliği Gruppo için yaşamsal önem taşımaktadır.

Siz de aynı değerleri paylaşıyor ve gelişim için aynı heyecanı duyuyorsanız, Gruppo ailesinin bir parçası olmak için iş başvuru formunu doldurabilir ya da özgeçmişinizi gönderebilirsiniz.

İşe Alım

Kırkpınar, takım çalışmasına yatkın, kendini geliştirmeye istekli, yaratıcı ve şirket kültürümüze uygun yeni takım arkadaşlarımızın seçme süreci İnsan Kaynakları Departmanı ve İlgili Yönetici tarafından işin gerektirdiği niteliklere uygun, seçme ve yerleştirme sistemi ile yürütülmektedir. İş başvuruları internet sitesi üzerinden de yapılabilmektedir. Verilen ilanlar dışında genel başvuru yolu yılın her dönemi açıktır. Tüm başvurular titizlikle incelenir ve başvuru anında açık bir pozisyon olmasa da ihtiyaç olduğunda adaylara geri dönüş yapılır.

Eğitim

İşe yeni başlayan çalışanlarımız, oryantasyon programından sonra eğitim şubemizde ve merkez ofisimizde, eğitmenlerimizden teorik ve pratik olmak üzere standart eğitime tabii tutulurlar. Bu eğitimi başarıyla bitirdikten sonra sertifikalarını alarak kendi şubelerine yönlendirilirler. Personelimiz kendilerine belirlediğimiz kariyer planlaması uyarınca bu yolda ilerlemek üzere ilgili eğitimleri almaya devam ederler. Yıl içinde personelin eksikliklerini tamamlamak üzere düzenli olarak mesleki eğitimler devam eder.

Ücret Politikası

Şirketimizde brüt maaş uygulaması vardır. Çalışanların maaşları, deneyim, işin niteliği vb kriterlere göre ayarlanmış ücret bandı sistemine göre belirlenir ve yıllık ücret artışları ülkenin genel ekonomik durumu, enflasyon ve performans göz önünde bulundurularak her yılın Ocak ayı itibariyle yapılır.